5 Aralık 2022

İki ve dört yaş arasındaki bir çocuğa sahip ebeveyne söylendiğinde, korku ve dehşet duygusu uyandıran iki basit kelime TUVALET EĞİTİMİ. Ancak birçok çocuk için lazımlık eğitimi kolay ve çaba gerektirmeyen bir deneyim olabilir.

Çocuğun eğitildiği, çocuğu eğitmek için kullanılan yöntemler ve çocuğun bir erkek ya da kız olup olmadığı ile ilgili çok şey vardır. Lazımlık eğitiminin altında yatan gerçek, zaman, anlayış ve sabır gerektirmesidir.

Karar vermeniz gereken ilk şey, çocuğun tuvalet trenine hazır olup olmadığıdır. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, 12 ayın altındaki bir çocuk için tuvalet eğitimi oldukça erkendir. çünkü mesane veya barsak kontrolü henüz oluşmamıştır. (Amerikan Pediatri Akademisi 1) .

Bu nedenle, 18 aylıktan önce tuvalet eğitimine başlamak hem anne hem de çocuğu sinirlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda eğitimdeki ilerlemeyi bariz yavaşlatan korku ve hayal kırıklığı nedeniyle belirgin bir başarısızlıkla sonuçlanacaktır (Bainer ve ark. 80).

Peki, bir çocuğun hazır olduğuna ebeveyn nasıl karar verir? Bir çocuğun ıslandığının farkında olduğunu gösterdiği ilk hazırlık işaretlerinden biri bağırsak hareketleridir. “bebek bezleri”, çocuğu kuru tutmak için iyi bir iş çıkarır, çocuk bezinde bir çeşit hareket olduğunu bilmiyor olabilir.

Bu nedenle, tuvalet eğitimine başlarken, bebek bezini çıkarmanız ve üzerine bez giydirmeniz veya bu süreci bezsiz yönetmeniz gerekebilir, böylelikle çocuk idrarın boşaldığının farkına varabilir (Bainer ve ark. 80). Çünkü çocuk ıslaklığın nasıl bir his yarattığını bildikten sonra, ondan önce gelen vücut sinyallerini tanımlayabilecektir.

Tuvalet eğitimi sırasında yapman gereken 7 şey

  1. Çocuğunun bezi bırakıp kiloda geçiş yapmasını sağla. Ancak bunun için ısrar etme. Eğer bez konusunda ısrarcı ise bezi takmaya devam et. Ancak bezi tuvalette aç, lazımlığa oturmasını sağla. Bunu bir rutin halinde uygula.
  2. Lazımlık, en azından bir süre için çok yakınlarda ve kolay ulaşılabilir olsun.
  3. İşaretleri iyi takip et. Başlangıçta işaretleri net olarak anlamayabilirsin. Gün geçtikçe bu konuda epey tecrübe edinmiş olacaksın.
  4. Çocuğun yanında bir arkadaşı ile tuvalete gitmek isteyebilir. Ona izin ver, çünkü bu onun için çok daha eğlencelidir.
  5. Zaman zaman musluğu açmak çişini daha çabuk yapması için iyi bir yöntem olabilir. Değerlendir.
  6. Çocuğun bir süre sonra lazımlık değil tuvaleti kullanmaya devam edeceğinden lazımlık ve tuvalet arasındaki bağı kur. Lazımlığın içerisindeki çiş ya da kakayı tuvalete dök ve bu bağlantıyı anlamasını sağla.

Kaynak:https://www.exampleessays.com/viewpaper/7697.html