6 Aralık 2022

Özel öğrenme güçlüğü; bilinen oldukça eski kavramlardan biri olarak günümüze aktarılmış bir kavramdır, aynı zamanda disleksi veya okuma güçlüğü olarak da adlandırılır. Belirtmekte fayda var ki öğrenme güçlüğü doğuştan var olan ve her çocuğa özgü olan bir durumdur. Beyindeki bazı fonksiyonel farklılıklar sebebiyle eğitim ve öğrenme yaşantısında aksaklıkların ve tersliklerin ortaya çıkması ile başlayabilir. Ancak her çocuğun öğrenme aşamasında farklı aksaklıklar ortaya çıkabilir ve bu aksaklıklar da okul yaşantısı dışında farklı mekânlarda ve ortamlarda da kendini gösterebilir. Genetik ve kalıtımsal etmenlerden dolayı veya beyindeki fonksiyonel aksaklıklardan dolayı ortaya çıkabilen ve eksikliklerin yaşantıyı etkilediği bir hastalıktır.

Öğrenme Güçlüğü Çeşitleri Nelerdir?

Öğrenme güçlüğünün 4 farklı çeşidi söz konusu olmaktadır. Bunlar okuma bozukluğu, yazılı anlatım bozukluğu, matematik bozukluğu ve dil bozukluğu olarak ayrışmaktadırlar. Belirtmekte fayda var ki bu dört çeşitten hepsi veya birkaçı da bir çocuk üzerinde bulunabilir. Bu çeşitlere ek olarak da aynı zamanda hiperaktivite ve dikkat eksikliği de söz konusu olabilir. Bu problemler ile karşılaşınca muhakkak ki klinik psikolog veya psikiyatrist yardımı almak gerekebilir. Aslında bir hastalık ve zeka problemi olarak karşımıza çıkmayan bu durum genel anlamda ileri düzeye doğru taşındığı zaman veya 4 çeşidinin kişi üzerinde bulunması ile hayatı oldukça olumsuz etkileyebilir. Kişide Özel öğrenme güçlüğü durumundan ötürü kaygı, stres ve depresyon gibi problemler de ortaya çıkabilir.

Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrencilerin Eğitimi İçin Rehabilitasyon Merkezleri

Özel öğrenme güçlüğü problemi ile karşı karşıya kalan anne ve babalar genel anlamda psiko-eğitim planlaması yapması gereken insanlardır. Hem kendi sağlıkları hem de çocuklarının geleceği için belirli merkezlerden yardım alınabilir. Beyinde meydana gelen durumu detaylı bir şekilde ortaya koymak ve buna yönelik bir eğitim haritası çizebilmek önemlidir. Herhangi bir hastalık veya tedavi niteliği taşımayan bu eğitimler, normal okul ortamından farklılık gösterebilecek niteliklere de sahiptir. Dolayısıyla da bu tarz eğitim merkezleri bireyleri normal hayata daha iyi bir şekilde hazırlamaktadır. Bu sayede kişiler gerekli olan eğitimler, alarak özel durumlarını uygun eğitim ile giderebilirler.