6 Aralık 2022

Özel Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlaşılır?

Özel öğrenme güçlüğü belirtileri çok fazladır. Bu belirtilerin iyi gözlemlenmesi ve ailelerin bu konuda bilinçli olması ise çok önemlidir. Öğrenme güçlüğü beynin bir takım fonksiyonlarındaki aksama olarak ifade edilebilir. Bunun bir hastalık olarak değil, farklı ve özel bir durum olarak değerlendirilmesi gerekir ve çözümü için bir hekime başvurulması önerilir.

Özel öğrenme güçlüğü belirtileri arasında konuşma ve telaffuzda gecikmenin olduğu gibi, hecelerin düzensiz olarak söylenmesi, dikkat bozukluğu, dikkat eksikliği, bazı temel kavramları öğrenmede güçlük, günlük rutin işleri gerçekleştirmede zorluk, sürekli koordinasyon ve dikkat gerektiren oyunlarda zorluk, düşünmeden harekete geçme de sayılabilir. Eğer çocuğunuz bu tür belirtiler gösteriyorsa mutlaka çocuğunuz için bir uzmandan yardım almanız gerekir. Bu belirtilerin bir kısmı çoğunuzun öğrenme güçlüğü yaşadığı anlamı taşıyabilir.

Özel-Öğrenme-Güçlüğü-Belirtileri-Nelerdir–Nasıl-Anlaşılır-

Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde tıp ilmi büyük bir ilerleme ve gelişme kaydetmiştir. Artık insan için gerek fiziksel gerekse de psikolojik olarak rahatsızlıkların tamamı iyileştirilebilir durumda neredeyse. Özel öğrenme güçlüğü tedavi edilebilir ve yaşam kalitesi artırılabilir. Ancak bu tedavinin uygulanması için ailenin de süreç için gönüllü olması gerekir ve ailenin de eğitimlerden geçmesi gerekir. Bu süreçte uzman ve aile işbirliği yapmalıdır ve çocuğun şikayetleri ciddi bir şekilde dinlenmelidir. Bunun yanı sıra psiko eğitimle tedavi desteklenmelidir.

Özel öğrenme güçlüğü çeken çocukların aileleri, çocuklarının farklı olduğunu kabullenmeli, bu farklılığı da bir hastalık, engel ya da gerilik olarak tanımlamamalıdır. O yüzden bu süreçte uzmanlar, ailelerin de bu konulara ilişkin eğitilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Tedavi Sürecinde Zamanın Önemi

Özel öğrenme güçlüğü belirtileri bir aile tarafından gözlemlendiği an çocukların derhal tedavi sürecine başlamaları gerekmektedir. Aile, böyle bir sorunu erken teşhis ederek yardım almaya karar verirse, bu tür şikayetlerin 8 aylık bir tedavi sürecinin ardından sona erdirilebildiği gözlemlenmiştir. O yüzden ailenin bu konuda bilgili olması, alınacak tedaviye önem vermesi oldukça kıymetlidir. Ünlü fizikçi Albert Einstein ve tarihin en önemli ressamlarından Van Gogh’un da öğrenme güçlüğü çektiği tahmin edilmektedir. O yüzden ailelere düşen görev bunun tedavi edilebilir bir farklılık olduğunun ayırdında olmalarıdır.