7 Aralık 2022

Kekemelik konuşmanın akıcı olmaması ve ritmi ile alakalı sorunlar yaşama durumudur. Bir tür iletişim bozukluğu olarak da ifade edilecek olan bu durumda akıcılıkta duraklamalar, bozukluklar ve tekrar etme görülmektedir. Kelime ve seslerde yapılan uzatmalar, duraksamalar ya da tekrarlar sonucunda konuşma anlamında çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Kekemelik çözümleri elbette ki vardır. Ancak bu süreç zaman gerektirmektedir. Öncelikle konuşmaya başlarken gayet sakin olmalısınız. Yavaş yavaş konuşmak hata riskini ortadan kaldıracaktır. Nazik ve nefes alarak konuşmaya geçin. Kendinizi asla zorlamayın fakat aa, ıı gibi kelimelerin kullanımını engelleyin. Benlik bireylerin tutumları, kişisel özellikleri ile tamamen bir bütünü oluşturmaktadır. Eleştiri, ceza ve baskıların uygulanması bireylerin daha da çok sorun yaşamasına sebebiyet verecektir.

Kekemelik Neden Olur?

Bu konuda en çok merak edilenlerden bir tanesi de kekemelik sebebi olmaktadır. Bu konuda uzmanlar tarafından ortaya atılan pek çok görüş bulunmaktadır.

  • Çevre koşulları vb. kekeme olma durumunu engelleyemiyor ise bu bireylerin kekemelik yatkınlığı daha fazla olmaktadır.
  • Bazı bireyler bu durumu öğrenilmiş bir davranış şekli olarak kabul etmektedir.
  • Bir kişilik bozukluğu belirtisi olarak öne sürenler de vardır.
  • Bir direniş davranışı olarak da kabul edilen bu konuşma bozukluğu bireyin konuşmaya zorlanmasının bir sonucu olarak ortaya çıktığı da görülmektedir.
  • Duygusal çatışması, bir travması olan çocuklarda da bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Kekemelik Eğitimi

Kekemeliğin oluşma sebepleri dışında kekemelik düzelir mi sorusu da en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Küçük yaşlarda ya da yetişkinlerde ortaya çıkabilecek olan bu durumun tedavisi elbette ki mümkündür. Konuşmaya akıcılık kazandırmak amacı ile kekemelik eğitimi verilmektedir. Bazı durumlarda bu konuşma bozukluğunun kendiliğinden düzelmeyi görülmektedir. Fakat kendi kendine çözülmesi mümkün olmayan durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlara karşı terapi yöntemleri uygulanmakta ve bireylerin akıcı bir şekilde konuşması sağlanmaktadır. Kekemeliğin ciddi olduğu bazı durumlarda tam olarak düzeltilmesi mümkün olmasa da belirli oranlarda kontrol altına alındığı görülmektedir. Kişinin bu sorunu çözmesinde çevresi büyük bir öneme sahiptir. Bilgi ve deneyim sahibi uzmanlardan yardım alarak sizler de bu konuşma bozukluğunu yenebilirsiniz.