6 Aralık 2022

Kekeme bireylerin ailelerine öneriler verilmeden önce kekemelik kavramının ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Bu anlamda, kavramı tanıtırken bireylerin kelimeleri ve heceleri dile getirirken sessiz tekrarların ve uzatmaların oluşmasıdır. Yani kekeme bireylerin bir çeşit konuşma bozukluğuna sahip oldukları söylenilebilmektedir. Bu bozukluğa bazı zamanlarda beden hareketlerinin ve mimiklerinin de eşlik ettiği de görülmektedir.

Söz konusu olan konuşma bozukluğu genellikle 2- 6 yaş çocuklarda görülür. Yanı sıra okul çağındaki çocuklarda ve yetişkinlerde de görüldüğü bilinmektedir. Bu bozukluğun ise kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması istenmektedir. Çünkü bu bozukluk kişilerin mesleki başarılarını ve toplumsal iletişimlerini bozmaktadır.

Kekeme Bireylerin Ailelerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kekeme bireylerin ailelerine öneriler kapsamında birçok dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu da anne ve babalara düşen görevlerin ne kadar fazla olduğunu göstermektedir. Aşağıda anne ve babaların yapması önerilen bazı davranışlar bulunmaktadır. Bu davranışlara uyulması halinde çocuklarının kekemeleri daha kısa sürede çözümlenecektir.

  • Çocuk konuşma esnasında takıldığı zaman hemen müdahale edilmemesi veya cümlesinin tamamlanmaya çalışılmaması gereklidir çünkü bu şekilde davranıldığında çocuk kendini yetersiz görecektir.
  • Çocuk ile konuşurken çocuğun karşısına oturup onu dikkatli bir şekilde dinlemeleri ve dinlerken de göz teması kurmaları gereklidir. Aksi takdirde çocuk kendini değersiz hissedecektir.
  • Çocuk ile konuşurken daha basit ve kısa cümleler kurmaya özen gösterilmelidir.
  • Çocukla birlikte aktiviteler yapılmalı ve çocuğa değerli olduğu hissedilmelidir.

Okul Dönemi Çocuğunda Kekeme

Kekeme bireylerin ailelerine öneriler verilirken çocuğun yaşına da dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü farklı yaş gruplarında kekem sorunları görülebilmektedir ve bu sorunları yaşayan aynı yaş grupları benzer şekilde yanıtlar vermektedirler. Bu yüzden çocukların yaşına uygun şekilde davranışlar sergilenmesi gereklidir.

Okul dönemi çocuklarında ortaya çıkan kekeme sorununun çözüm aşamasında anne ve babaların daha dikkatli olmaları ve çocuğun öğretmeni ile iletişime geçip durumu anlatmaları gereklidir. Çünkü okul dönemi çocuğunda öğretmenlerin çok büyük yeri vardır.

Öğretmenlerin kekeme sorunu yaşayan öğrencileri ile iletişime geçtiği zaman acele etmemeleri gereklidir ve konuşurken de göz temasının ihmal edilmemesi gereklidir.