6 Aralık 2022

1890’lı yıllarda keşfedilen disleksi bir hastalık olarak bilinse de aslında değildir. Hafıza zayıflığı ve konuşma farklılığı olarak belirti gösteren bu durum öğrenme güçlüğü olarak da ifade edilebilir. Bireyin normal zeka düzeyinde olmasının yanı sıra yazma, dil ve okuma becerilerinde sorunlar yaşamasına sebep olan bu durumda bireylerin zeka gelişimlerinde herhangi bir durum söz konusu değildir. Harf ve kelimeler ile konuşma seslerini öğrenmede zorluk çeken kişilerde bu durum okuma bozukluğu yolu ile tespit edilebilir. Dikkat ve aynı zamanda hafızayı da doğrudan etkileyen bu durum beynin dil işlevi gören bölgelerini doğrudan etkilemektedir.

Disleksi Zeka Geriliği Değildir

Görünüşleri ve zekaları ile disleksi durumunu yaşayan bireylerde herhangi bir farklılık görünmez. Disleksi olan bireylerin zekaları normaldir. Özel bir öğrenme güçlüğü olan bu durumun ilacı ya da herhangi bir tedavisi bulunmuyor. Normal ya da normal üstü zekaya sahip olan çocuklara tanı konabilir. Özellikle çocuk 1. sınıfa başladığı durumlarda bu durumun fark edilmesi daha kolay olacaktır. Okuma ve yazmayı öğrenecekleri bu çağda okumada ve yazmada sıkıntı çekilmesi durumunda velilerin çocuk psikiyatristine yönlendirilmesi gerekiyor. Kesin tanı ancak alanında uzman kişiler tarafından konabilir. Ayrıca bu çocuklarımız genellikle harfleri ters yazıyorlar. 2, 3 ve 5 rakamları ters tarafa bakılarak yazılabiliyor ve E harfi ile A harfinin yazımında da bazı farklılıklar görülebiliyor.

Disleksi Tanısı Nasıl Konur?

Örneğin E yi ters yazan ya da 3’ü ters çizen bir çocuğa disleksi demek doğru değildir. Bu tür çocuklarımızın teşhisini ancak çocuk psikiyatristleri koyabilir. Fonolojik, görsel, yüzeysel, birincil, ikincil ve travma olmak üzere farklı türleri olan disleksi çocukluk çağında fark edilebilir. Çocukların ses çıkarmayı öğrendikleri yaşlarda konuşmada gecikme halinde olması durumunda da anlaşılabilir. Fakat konuşmada yaşanan her gecikmenin öğrenme güçlüğü olduğu söylenemez. Beynin okuma ve dili yöneten bölümlerinde genler ya da çevresel faktörler ile meydana gelen bu durum öğrenme güçlüğü başta olmak üzere farklı sorunlara da yol açabilir ve çocuk derslere ayak uydurmada zorluk çekebilir.