Hidroterapi

Hidroterapi, suyun fiziksel özelliklerinden yararlanarak kan dolaşımını hızlandırmayı ve bazı hastalıkların semptomlarını gidermeyi amaçlar.

Suyun  iyileştirme yapması tedavinin esas amacıdır.

Ne İçin Kullanılır?

İnsanlar sivilce de dahil olmak üzere birçok hastalık ve rahatsızlığı tedavi etmek için hidroterapi kullanır; artrit; soğuk algınlığı; depresyon; baş ağrısı; mide sorunları; eklem, kas ve sinir problemleri; uyku bozuklukları ve stres. Ayrıca gevşeme ve sağlığın korunması için kullanılmaktadır. Ani veya uzun süreli ağrıyı azaltmak veya hafifletmek için hidroterapi kullanılabilir.

Hidroterapi tedavinin uygulandığı hastalıklar:

  • Yürüme yeteneğinin kaybedildiği durumlarda kullanılır. Hidroterapinin vücut ağırlığını azaltması ve daha kolay hareket edilmesini sağladığı için tercih edilir.
  • Kalça problemlerinde uygulanır. Kalça çıkığı, kalça protezi sonrasında hastanın yüzmesi bacağını daha rahat kullanabilmesine yardımcı olur.
  • Kol rahatsızlıklarında, kolun işlevini yeniden yerine getirebilmesi için hidroterapiden faydalanılır.
  • Travmalar; beyin, kalp ve damar hastalıkları nedeniyle vücudun bazı bölgelerde his ve hareket kaybı meydana gelebilir. Bu durumlarda tedavi yöntemi olarak hidroterapi uygulanarak hastanın hisleri ve hareketleri yeniden kazandırılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Felç, donma ve sinir uçlarını etkileyen ve duyularda azalmaya neden olan rahatsızlıkları bulunan kişiler sadece eğitimli bir hidroterapi uzmanı, fizyoterapi uzmanı veya diğer uygun sağlık çalışanlarının rehberliğinde hidroterapi tedavisi uygulamalıdır. Bu bireyler sudaki sıcaklık değişimini doğru olarak hissedemedikleri için uygun gözetim olmadan ciddi boyutlarda yanma riski ile karşı karşıya kalırlar.

Diyabet ve hipertansiyon hastaları da sıcak havuz ve diğer ısı hidroterapilerini uygulamadan önce profesyonel bir sağlık çalışanına danışmalıdır.