Çocuğunuzla düzenli olarak vakit geçirmek, hem sakin olmanız hem de telaşsız olmanız için iyidir.

Çocuğunuzun genel iyiliğini, uyku ve yemek yeme alışkanlıklarını, sağlığını ve yaşam hızını gözden geçirin.

Aile içi konuşmaları gözden geçirin.

Çocuğunuzun güvenini artırması için iyi yaptığı şeyleri düşünün ve çocuğunuzu övün.

Çocuğunuzun kendini ifade etmek için karmaşık kelimeler ve cümleler kullanmaya çalışıp çalışmadığını düşünün. İnsanlar onunla konuşurken ne tür bir dil kullanıyor?

Çocuk kekemeliğiyle ilgili olumlu ya da olumsuz duygular yaşıyor olabilir ; bu konuda konuşmak istiyorsa onunla konuşun . Kekemeliğin farkında olduğunuzu , onu kabul ettiğinizi hissettirin .

Çocuk sizinle konuşmaya istekli değilse ya da bazı kaygıları varsa, konuşmaya zorlamamak en iyisidir.

Konuşurken çocuğunuza yeterince zaman tanıyın, aceleci ya da sabırsız olduğunuz izlenimini asla vermeyin.

O konuşurken sorun yaşadığında cümleyi onun yerine tamamlamayın, sözcük eklemeyin. Seçtiğiniz sözcükler kimi zaman onun söylemek istediğini karşılamayabilir, bu da sorunu daha da arttırabilir.

Çocuktan “ zor ” olan sözcük yerine “ kolay ” olanını kullanmasını istemeyin, bu sadece o sözcüklerle ilgili korkuyu arttırır.

“ Yavaş ol ” , “ rahatla ” , “ konuşmadan önce düşün ” gibi önerilerden uzak durun . Bu öneriler yapıcı öneriler değildir, çocuğunuza yardımcı da olmayacaktır .

Onun nasıl söylediğinden çok ne söylediğine odaklanın ve onu sözel etkinliklere katılım konusunda yüreklendirin .

Siz konuştuktan sonra , çocuğunuza size cevap verebileceği yeterli zamanı tanıyın.

Çocuğun hangi ortamlarda daha akıcı konuştuğunu gözlemleyerek belirleyin. Bu ortamlar onun kendini daha rahat ve güvenli hissettiği ortamlar olabilir, bu ortamları arttırın .

Onun yaşantısı için süreklilik gösteren, sağlıklı bir program oluşturun, yeterince uyuması , dengeli beslenmesi gibi ihtiyaçlarını gündelik yaşamında dikkatle ele alın .

Çocuğunuzda duygusal çatışma ve gerilim yaratan durumları gözleyip belirleyin, mümkün olduğunca bunlardan sakının .

Çocuğunuz akıcı konuşmadığında da akıcı konuştuğundaki gibi davranın. Onu baskı altına almaksızın konuşması için cesaretlendirin. Sakin bir konuşma ve dinleme ortamını sağlamaya çalışın.