Pediatrik Ergoterapi

Bireylerin günlük yaşam için gerçekleştirilen aktivitelere katılımını artırmak ergoterapi ile mümkündür. Günümüzde birçok durumda tercih edilmektedir ve özelikle pediatrik anlamda çok önemli bir yere sahiptir. Çocuğun günlük hayatta kendisinden beklenen davranışları gerçekleştirmesine yardımcı olur. Sadece bu değil sosyal ortamlarda çok daha rahat hareket etmesini ve özellikle hissetmesini sağlar. Bireylerin kendisine güvenmesini sağlayan bu program çocukların toplumsal rollerine uyum sağlamasına yardımcı olmaktadır. Oyun oynamak, okula gitmek, öz bakım faaliyetlerini gerçekleştirmek gibi konularda ilerleme sağlamaktadır. Çocuğun kişisel özelliklerine farklı olarak uygulanmakta olan pediatrik ergoterapi bu sayede kişiye özgü çözümler sunmaktadır. Yani tek tip yol izlememekte ve her vakaya yönelik farklı yaklaşımda bulunur. Bu da gelişim noktasında çok daha hızlı ve doğru şekilde mesafe kat edilmesini sağlamaktadır.

Ergoterapi Olan Rehabilitasyon Merkezleri

Rehabilaasyon merkezlerinde gerçekleştirilme olan pediatrik ergoterapi birçok konuda fayda sağlamaktadır. Özellikle duyu bütünleme terapisi ile çocuklar günlük hayattaki olaylar arasında sebep ve sonuç ilişkisi kurabilmekte; bunlara karşılık hangi yolu izleyeceğine karar verebilmektedir. Çocuğun bağımsız şekilde hareket edebilme ve özellikle öz bakımını üstlenme konusunda faydası büyüktür. Öğrenme aktiviletlerini hızlandırmakta olan bu terapi yöntemi aynı zamanda davranış, sosyal ve motor becerilerinin tümünü geliştirmektedir. Ergoterapiyi vermekte olan rehabilitasyon merkezini seçerken ise mutlaka bir ergoterapistin olmasına dikkat etmek gerekir. Bu iş uzmanı tarafından etiği ve doğru yaklaşım şekli ile gerçekleştiriliyor olmalıdır.

Ergoterapi Nedir?

İş terapisti olarak da adlandırılmakta olan ergoterapi kişilerin bağımsız şekilde günlük yaşama ayak uydurmalarına yarayacak aktiviteleri gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. Hafif veya ileri düzey engelli bireyler ya da çeşitli bozuklukların tedavisinde tercih edilmektedir. Aynı zamanda psikolojik problemler yaşayan kişilerin de bireysel eylemleri gerçekleştirmek ve ihtiyaçlarını giderebilmesini sağlamak amaçlı gerçekleştirilebilmektedir. Ergoterapistler tarafından gerçekleştirilmekte olan rehabilitasyon işlemi öğrenme engellerini kaldırıcı işlevi ile bilinir. Dil becerileri, sosyal ve fiziksel her türlü öğrenme aktivitesini gerçekleştirmek için kendine özgü bir program ile yapılmaktadır. Ayrıca çocuklarda hiperaktivite, dikkat eksikliği, down sendromu gibi çeşitli sorunların da tedavisinde uzun yıllardır başarıyla tercih edilmekte olan bir yöntemdir.

Diğer Makaleler