7 Aralık 2022

Özel öğrenme güçlüğü nedir? Çocukların zekâlarıyla bağlantılı olarak ortaya koydukları bir çeşit gelişim türevidir. Zekâ düzeyi normal olan ya da normalin üzerinde – altında değerlere sahip olan çocukların öğrenme güçlüğü yaşamaları bilinen ve önlem alınması gereken durumlardan biridir. Bu tip çocuklar öğrenme yetisinin yanı sıra konuşma, okuma, yazma ya da analitik düşünememe gibi sorunları yaşıtlarına göre yapamadıklarını ya da düşük başarı göstermeleri sonucu anlaşılan bir durum olmaktadır. Disleksi, öğrenmede zorlanma, okumada zorlanma gibi durumları eğitimcilerden önce anne – baba farkındalıkları ölçümlemesi gerekir. Ancak bu sayede okula doğru bir eğitim modülünden başlayabilecektir.

Özel Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Nelerdir?

Bu anlam da birçok dikkat edilmesi gereken konular vardır. Öncelikli olarak ailelerin çocuklarında gözlemlemeleri gereken unsur motor becerileridir. Bazen çocukların mutfaklar da tencere tavalar ile oynaması uyumluluk öğrenme noktasında ciddi bir motor geliştirme becerisine katkı sağlayabilmektedir. Bu nedenle çocuklara talep ettikleri alanları kontrollü bir şekilde bırakmalıyız. Aileler ancak bu aşamalara çocuklarını gözlemleyebilir ve motor becerileri başarıp başaramadığını fark eder. Disleksi, öğrenmede zorlanma, okumada zorlanma durumları aileler motor becerilerinden fark edebilmektedir. Çocuk ayakkabı bağlayamıyorsa ya da düğme ilikleyemiyorsa bir de bunların üzerine kelime ve cümlelerde zorlanma telaffuz da aksama varsa tüm bunlar özel öğrenme güçlüğü belirtileri olabilmektedir. Genellikle özel öğrenme güçlüğü belirtilerini ailenin fark etmesi erken alınan tedbirler ile daha kolay kontrol altına alınabilecektir.

Özel Öğrenme Güçlüğü Eğitimi Veren Merkezler

Bu konuda özel eğitim veren danışmanlıklar bulunmaktadır. Çocukların bu merkezler de eğitim alması ve gelişim bozukluklarında iyileşme yönünde bir eğilim hızlı alınmak isteniyorsa özel eğitim veren merkezler de çocukların eğitim alması son derece önemlidir. Okul çağındaki çocukların bir kısmında oldukça yaygın olarak görülen Disleksi, öğrenmede zorlanma, okumada zorlanma sosyal çevrelerde de yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Tam bir tedavisi olmayan bu durum kişinin yaşamı bozunca devam edebilecek ve özellikle kontrol altında tutulmanın öğrenilmesiyle yaşama etkilerinin azalacağı bir durumdur. Kontrol altında tutulma işlemi ise özel eğitim ile çocuklara öğretilmektedir. Bu şekilde eğitim alan çocuklar durumu kısa sürede kontrol altına alabileceklerdir.