5 Aralık 2022

KUM TEPSİSİ;

Kum tepsisi kullanımı otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklar için etkili bir terapi aracıdır. ( Green,2012).

Terapiyi kum tepsisi ile birleştirmek; çocuğun benlik algısının gelişmesinde, iletişim becerilerinin artmasında, ilişki kurmasında, doğaçlama ve yaratıcı oyunun gelişmesinde, olumsuz duygu ve davranışlarla başa çıkmasında yararlıdır.( Richar son,2012).

Kum tepsisinde çocuk kendi dünyasını inşa edebileceği sözsüz bir deneyim yaşar. Bu yöntemde çocuk özgürce yaratma ve ifade etme özerkliği ile olumsuz duygu ve davranışları aşmasına rahatlama ve güven kazanır.

Kum oyununa başlamak için gereken tek şey çocuğa kumu fark ettirmektir. Çocuğa kum tepsisinde kullanmak üzere nesne ya da minyatür seçenekler sağlanır ve bunlara istediğin bir kum dünyası yaratabilirsin denilerek çocuğun istediği gibi oynaması yönlendirilir.

Bazı çocuklar ellerini kirletmek istemezken, bazıları için yeni bir şey olduğundan dolayı kaygı ve korku düzeylerindeki artması sonucu öfkelenme ya da duyusal olarak buna hazır olmadığından dolayı dokunamama gibi davranışlar gözlemlenebilir. Çocuk kum tepsisini reddederse yönlendirmesiz oyun terapisi yaklaşımıyla çocuğa yaklaşılması gerekmektedir. Kum oyunu karmaşık duyguları güvenli bir şekilde dışarı çıkarabilen çok güçlü bir araçtır. Terapötik ilişki güçlendirildiğinde bu deneyim çocuğun tekrar denemesi için sunulmalıdır.

Kum tepsisi kullanımında ki terapötik değer taşıyan şey, terapistin yorumu değil, çocuğun kum tepsisi ile olan kişisel deneyimidir.

Bazı çocuklar kum içerisinde nesneleri hiç kullanmaz sadece kumu şekillendirerek de oynayabilirler.

KUKLALAR VE PELUŞ HAYVANLAR

Çocuklar genellikle peluş hayvanları ve kuklaları severler. Birçok çocuk kuklaları kullanan terapötik oyunlara katılmaktan keyif alırlar. Kuklalar otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklar ile kullanmak için, özellikle de korku ve kaygılarını ifade etmelerine yardımcı olmak üzere faydalı bir araçtır.

Peluş hayvanlar ve kuklalar çocukların yaşadığı korku ve kaygıları canlandırmada önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda kukla ve hayvanlar başka bir insanın duygularını anlamada da aracıdır.

SÜPER KAHRAMANLAR

Süper kahramanlar, oyun terapisinde kullanmak için güçlü araçlardır. Her yaştan birey özellikle çocukluk çağında kendini bir süper kahramanla özdeşleştirir. Otizm spektrum bozukluğuna sahip çocukların yalnız ve paralel oyun ile ilgilenme eğilimlerine göre taklit etmeye çalıştıkları süper kahramanların kullanımı önemli ölçüde yararlıdır.

Süper kahraman, gücün bir temsilidir. Fakat daha önemlisi süper kahramanlar güçlerini engelleri aşmak ve olumsuz durumlarla savaşmak için kullanılırlar.