Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu nedir? Erken çocukluk ya da doğuştan gelen bir gelişim bozukluğu olan ve genel olarak beyin faaliyetlerinde sinir sistemine bağlı sorunlar üzerinden kaynaklanan bir gelişim bozukluğu olarak tanımlanabilmektedir. Halen araştırmaları süren bir hastalık olan Otizm spektrum bozukluğu olarak tanımlanan ancak halk arasında sadece otizm denilen bir rahatsızlıktır. Genellikle geç fark etmek gibi bir tehlikesi de bulunan hastalığın yeni doğan bebeklerin iyi takip edilmesiyle ortaya çıktığı görülmektedir. Nöro yani beyinsel faaliyetlerde meydana gelen bir gelişim bozukluğu olan bu hastalık kişilerin hayatlarına olumsuz yönde etkiler ile yansımaktadır.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde her rahatsızlık gibi erken tanı son derece önemlidir. Birbirinden farklı birçok konuda kişilerin kulaktan dolma bilgilerle yaşamlarına devam ettiği doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Otizm kontrol altında tutulması gereken ve bazı detaylar ile anlaşılan hassas belirtilerle kişinin gelişiminde sorunlar olduğunu belli etmektedir.  Belirtilerinden en belirgin olanları sosyal ortamlar da etkileşime girememek ve konuşamamak bir belirti olabilirken, tekrarlanan bu davranışlar silsilesi ile de kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Kişi bir anlam da takıntılı davranışlar sergileyerek hemen hemen her şeyi sınırlı oran ile yapabilmektedir. Bu nedenler ile hastalıkta erken tanı her hastalıkta olduğu gibi hayati bir önem taşımaktadır.

Otizm Çevresel Faktörler Nelerdir?

Hastalık hızlı ilerleyen ve belirli bir nokta da zirve yapan bir hastalık türü değildir. Oldukça yavaş ve gelişimsel ilerlemektedir. Bu nedenle çevresel faktörlere de bağlı bir durum söz konusu olmayacaktır. Çevresel baskılar doğru bilinen yanlışlardan ileri gelmektedir. Çoğunluk olarak kişilerin Otizm farkındalığı aydınlanmaması nedeniyle birçok birbirinden farklı birçok etken durumu bağlamışlardır. Beslenmeye bağlı gibi söylenildiği gibi genetik faktörlere de bir yüklenme görülmektedir. Aslında bu rahatsızlık geç yaşta doğum yapan annelerin, hamileyken geçirilen rahatsızlıklar enfeksiyon, virüs gibi sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hemen hemen çoğu kişi oldukça geç fark etmekte ve tedavi sürecine geç başlanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı bu rahatsızlıkta da son derece önemli bir durum olacaktır.

Diğer Makaleler