7 Aralık 2022

Konuşma sesi bozukluğu nedir? Erken yaşlarda yani 20 ile 24 aylık bebeklerde alışılmış bir durumken sonrasındaki yaş gruplarında dikkat edilmesi gereken bir konu haline dönüşmektedir. Konuşma sesi derken ses tonu değildir burada amaç kelimelerin doğru olarak yansıtılmaması hatta yansıtılamamasıdır. Nörolojik bir etkileşim yoksa çocukların zamanla bu durumu oturma süresi ise son derece azdır. 4 ya da 5 aylık bir süre izlenmeli ve sonrasında ilk olarak nörolog değil pedagog tarafında ilgili çocuk görülmelidir. Artikülasyon bozukluğu, fonolojil bozukluk ne kadar kalıcıdır ya da değildir ne zaman geçer gibi bu soruları sorabilmek için kişilerden cevaplar aranmaktadır. Çoğunlukla erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha fazla görüldüğü de saptanmıştır.

Çocuğunuz Çıkaramadığı Sesler Mi Var?

Ebeveynler çocukların bu tip sorunlarını son derece titizlikle kontrol altında tutulmalı ve hemen her şeyde çocuklara vakıf olmaları gerekir. Çıkaramadığı sesler varsa hangileri ya da neden böyle bir sorun var bunun alt etkeni Ebeveynler mi? Şeklinde sorular ile genellikle dil terapistlerine başvurulmaktadır. Ancak konu basit bir çözümle ve geç sürecinden ibaret değildir. Bu nedenle artikülasyon bozukluğu, fonolojil bozukluk yaşayan kişiler fark ettikleri dönemi kontrol altında tutmalı 24 aydan sonraki durumlarda da uzmanlara gitmelidirler. Kaygı bozukluklar ve mutsuz çocukların daha çok yaşadığı sorunlardan biri olan bu durum erken teşhis ile çözümlenmesi gereken önemli bir kavramdır.

Artikülasyon Bozukluğu Nedir?

Çocukların damak gelişimlerinde bir sıkıntı yoksa ya da beyin olarak nörolojik anlamda bir sorun yoksa iki yaşına kadar anlatım bozukluklarıyla konuşması norma sayılabilmektedir. Dilini kullanmayı bilmeyen bir bebek ne kadar düzgün konuşabilirse. Ancak üç ya da dört yaşında fakat halen mor demek yerine “moy” diyebiliyorsa ve bunu mor olarak düzeltemiyorsa bu terapistler eşliğinde düzeltilebilecek bir durum olmaktadır. Artikülasyon bozukluğu tam olarak konuşma seslerinin telaffuz sırasında yanlış üretilmesinden kaynaklanan son derece gözde bir konudur. Bu nedenle artikülasyon bozukluğu, fonolojil bozukluk tanımlanan sorunların tedavisinden kullanılan en etkili yöntemdir. Fonoloji ise sesbilimi anlamı yaşayan bir kelimedir.