6 Aralık 2022

Kekemelik fark edildiğinde neler yapılmalı

Kekemelik ses ve hece tekrarı şeklinde karşılaşılan bir durumdur ve akıcılık bozukluğu olarak tanımlanır. Aslına bakılırsa kekemelik, uzmanlar tarafından hastalık olarak görülmemektedir. Genellikle çocuklarda kekemelik 2 ila 5 yaşları arasında karşılaşılan bir durum olabilmektedir. Ancak araştırmalara göre bu geçici kekemelik sıklıkla, üç ile altı ay arasında devam ederek kendiliğinden son bulmaktadır. Fakat ileri yaşlarda kekemeliğe rastlanırsa bu kekemelik türü, inatçı kekemelik olarak adlandırılan biçime dönüşebilmektedir. Bu kekemelik ise kesinlikle bir uzman kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Genel kanı kekemeliğin tedavi edilemediği yönünde olsa da aslında uzman gözetiminde bir tedavi, kekemeliği sona erdirebilir. Kekemelik gibi yaşam kalitesini oldukça fazla bir şekilde etkileyen bu durumun çözümü için günümüzde birçok tedavi modeli geliştirilmiş, bunların birçoğu da kekemelik problemi olan kişilerde olumlu sonuçlar vermiştir.

Kekemelik Hangi Yaşta Başlar? (Kekemelik fark edildiğinde neler yapılmalı)

Kekemelik Tedavisi Var Mıdır?

Kekemelik tedavisinde yaygınlıkla dil veya konuşma terapistleri kekemelik sorunu yaşayan kişilere yardımcı olmaktadır. Kekemelik ya da diğer konuşma bozukluklarından birini yaşayan bireyler ilk olarak kısa bir teşhis muayenesinden geçer. Ardından ise terapistler, bireyin yardıma ihtiyacı olduğu noktaları tespit ederek, bu durum ile nasıl başa çıkılacağına dair çalışma haritası oluşturmaktadır. Tedavi süresi boyunca kekemelik yaşayan bireylerin; konuşma akıcılığının yükseltilmesi, karşılıklı iletişimin güçlendirmesi, sosyal alanlarda sorunsuzca devam edebilmelerini sağlama ve katılmalarına destek olunmaktadır. Verilen eğitim süreci hem birey hem de aile için oldukça önemlidir. Ailenin desteği ise kekemelik yaşayan çocuk için bu süreci daha kolay atlatmasında yardımcı olmaktadır. İlk olarak kekeme bireyin kendine güvenmesi, kaygılarından arınması gerekmektedir. Ailenin ve eğitmenin de yardımıyla çocuğun öz güveni yükseltilmekte ve kekemelik sorunun ortadan kaldırılmasına odaklanılmaktadır. Karşılıklı verim alınan eğitim süreci sonucunda, çocukta görülen kekemeliğin azalması hatta tamamen ortadan kalkma olasılığının yüksek olduğu ispatlanmıştır.

Kekemelik Kalıcı Mıdır?

Kekemelik genellikle küçük çocuklarda konuşma ve dil yeteneklerindeki problemin fark edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda kekemelik hastalık olarak görülmemekle birlikte, %80 olasılıkla geçme ihtimali vardır. Fakat inatçı kekemelik de denen kronik kekemelik kalıcı olabilir ve bunun için mutlaka bir uzman yardımına başvurulmalıdır.