6 Aralık 2022

Kekemelik genel olarak çocukluk dönemlerinde karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Konuşmanın akıcılığında meydana gelen bozukluk ile birlikte aksaklıkların da görülebilesi durumu olarak ifade edilebilir. Pek çok Çocuk Ruh Sağlığı doktoru tarafından kekemeliğin genetik yatkınlığa bağlı nörolojik bir süreç olduğu ileri sürülmektedir. Bu konuda halk arasında pek çok bilgi kirliliği bulunuyor. Uzmanlara göre bir çocuk korku ile kekeme olmuyor. Yani bu durum psikolojik değil. Çocuk bu durumu yaşayacak ise genetik olarak olacağı öncesinde bellidir. Ayrıca erkek çocuklarda bu durumun görülme oranı kız çocuklara göre 5 kat daha fazladır. Cümle başında, ortasında ya da sonunda aksaklık ve duraksamalara yol açan bu durum bazı harf ve hecelerin tekrarlanmalısıdır.

Kemeliğin Sebebi Korku Değil

Kekemelik durumu korku ile alakalı olmadığı gibi 2 ila 7 yaş arasında olan versiyonları geçici olabilmektedir.

  • Kekeme insanlar zeki olmaz algısı doğru değildir.
  • Sinir ile kekeme olma durumunun bir bağlantısı yoktur. Ancak bu tür kişiler konuşmada yaşadıkları aksaklıklar sebebi ile kaygılı, utangaç, endişeli ya da sinirli olabilmektedir. Ancak kekeme olmayan pek çok kişide de bu durumlar görülebiliyor.
  • Farklı bir insanın taklit edilmesi sureti ile kişilerin kekeme olacağına dair bir görüş olsa da bu durum taklit ile meydana gelecek bir bozukluk değildir. Bu şikayetin görüldüğü kişilerde aile öyküsüne bakılmalı, çocuğun çevresi ile ilişkileri dikkate alınmalıdır.

Kekemelik Bir Hastalık Değildir

Kekemelik hastalık olarak ifade edilecek bir durum değildir. Konu ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de budur. Dil ve konuşma terapisti tarafından tedavi edilmesi gereken bir konuşma bozukluğu olan kekemelik genetik faktörler, çevresel faktörler gibi durumlara göre değişiklik gösterilebilmektedir. Şiddeti, kişinin yaşı, ne kadar zamandır akıcı şekilde konuşmasında bozukluk olduğu tespit edildikten sonra terapi aşamasına geçilecektir. Stres gibi faktörler ile baş edememek bu bozukluğa yol açmayacağı gibi konuşmada aksaklık yaşayan kişilerin stresi artmaktadır. Oluşumu üzerinde pek çok faktör olan bu bozukluğun tedavisi mümkündür. Kekeme olan birine derin bir nefes al demek onun bu durumuna odaklanmasını ve daha da aksaklık yaşamasına sebep olacaktır. Konuşma bozukluğu olan kişiler sabırla dinlenmelidir.