6 Aralık 2022

Zeka geriliği; özellikle eğitim ve öğretim hayatına yeni başlamış olan çocuklarda ilk etapta etkisini gözlemleye bilebileceğiniz bir zihinsel gerilik problemi olabilir. Ve bu problemi yaşamak ve bu problemle karşılaşmak istenilmese de bazı çocuklarda özellikle son yıllarda bazı becerilerin ortaya çıkmasında aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu beceriler de ortalamanın oldukça altında kalma bir problem olarak karşımıza çıkabilir. Zeka geriliği olan çocukların özellikle kendi sağlığını korumada ve iletişimsel ve sosyal becerilerini geliştirme de gündelik yaşantıda arkadaşlarıyla beraber vakit geçirdikleri zamanlarda problemler yaşadıklarını diye gelebilirsiniz. Yine aynı şekilde eğitimden akademik süreçte problem yaşayan çocukların belirgin bir şekilde sosyal yaşantıları da aksamaktadır. Bunun için belirli eğitimler ve belirli programlar takip edilerek erken yaşta çocuklar ve aileler bilinçlendirilebilirler.

Bilişsel Gerilik

Erken yaşlarda özellikle de ilkokul yaşantısında bazı problemler ile beraber çocuklarda ve ailede zeka geriliği söz konusu olabilir. İyi gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonlar problemlerden dolayı da çocuğun bebeğin pozisyonlarında bir hasar meydana gelebilir. Ve bu hasara zeka geriliği gibi problemlere sebep olabilir. Yine aynı şekilde doğum esnasında da böyle bir problem ile karşılaşılabilir. Gündelik yaşantıda ve sosyal yaşantıda çocuklar hayata adapte olamadan büyüyebiliyorlar ve sıklıkla problemleriyle karşılaşa biliyorlar. Belli başlı nedenler ile meydana gelen olumsuzluklar beyni etkilemekte ve çocukların ve aynı zamanda yetişkin niye doğru da bireyleri etkilemektedir. İş yaşantısında özellikle de akademik yaşantı da ortaya çıkan bu tarz problemler sosyal yaşantıda büyük anormalliklere sebebiyet vermektedir.

Zihinsel Gelişim Geriliği

Farklı çeşitleri ve farklı tedavi yöntemleri olan zeka geriliği genel anlamda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gözlemlenebilir. Temel becerilerin kazanılmasında karşılaşılan bu tarz teknik problemler ileri yaşlarda çocukların zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çeşitli testler yardımıyla çocukların zihinsel düzeylerinin belirlenmesi işlemi sağlanır ve zeka testleri ile zeka geriliği tespit edilir. Tespit edildikten sonra çocukların kişiliklerini ve zekasına uygun bir okula gitmeleri ve onların yaşantılarına uygun bir eğitim almaları ile çok problem ile kolaylıkla aşılabilir. Aynı zamanda problemleri aşabilmek ve gündelik yaşantıya bunu sağlayabilmek için de alınan eğitimlerin aile yaşantısındaki bireylere de uygulanması önemlidir.