6 Aralık 2022

Özel öğrenme güçlüğü ya da diğer adı ile disleksi ülkemizde yaygın olarak görülen durumlardan bir tanesidir. Sayının az olması bu durum için tanı konmada gecikmeden kaynaklanmaktadır. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklar mukayese edilirken özellikle zeka üzerinde durulsa da bu durumu yaşayan çocuklar normal ya da üstün zekaya sahiptir. Ancak akademik yetersizlik olarak baş gösteren bu durum sosyal problemler, dil problemleri ve öğrenme problemleri olarak kendini belli eder. Disleksi, diskalkuliye ve disgrafiye yönelik materyaller çeşitlilik arz etmektedir. Desimal sisteme giriş plastik kartlar, dikkat eksikliği ve odaklanma kitapları, görsel zeka ve denge oyunu, 3d building, 4 işlem oyunu, dört renk oyunu, IQ küpleri gibi pek çok materyal bulunmaktadır.

Disleksi Eğitim Seti

Okumada güçlük olarak da ifade edebileceğimiz disleksi durumu için eğitim setleri de bulunmaktadır. Bu setlerin içeriğinde;

  • Kolay çarpım tablosu
  • Kalem tutamağı
  • Evde ve okulda disleksi
  • Harf ve karıştırma kitabı
  • Kolay okumak için hece şeritleri
  • Harf ve hece tombalası

Gibi parçalar bulunuyor. Çocukların harfleri öğrenerek hecelere geçtiği durumlarda özellikle hece tombalasından destek alması gerekiyor. Bu eğitim materyalleri ile çocukta yaşanan öğrenme güçlüğü durumu ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bu durumda ailelerin ve eğitimcilerin dikkatli davranması gerekiyor. Belirtisi çok olsa da özellikle gelişim çağında ne yazık ki fark edilmediğinden dolayı aileler ve eğitimciler bu durumun zeka ile bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Disleksi Eğitimleri ve Disleksi Testleri

Disleksi testleri ile de bu durumun ortaya çıkarılması kolaydır. Çocuklar özellikle A ve E harfleri ile, 3 gibi rakamları ters yazıyorsa bu durumda şüphelenmek gerekir. Ancak bununla birlikte akademik anlamda farklı güçlükler de yaşayabilir. Matematikle arası iyi olmayabilir, sesleri ve heceleri öğrenmede güçlük çekiyor olabilir. Bu durum fark edildiğinde özellikle eğitmenler ve eğitim setleri vasıtası ile kolaylıkla çözüm bulunabilmektedir. Ailelerin bu noktada sabırlı olması, çocukların zekasına dair yorum yapmaması ve onlara destek olması gerekiyor. Gelişimsel bir gerilik olarak bilinen bu durumun yaş ilerledikçe azalması mümkündür. Ya da bu bozukluğa sahip olan bireyler disleksi ile yaşamayı öğrenirler.