7 Aralık 2022

Dil ve konuşma terapisi nedir? Yeni konuşmaya başlayan çocukların hemen hepsinin de dil becerileri çok gelişmiş olmaması nedeniyle uzman kişilerce sağlanan terapi olarak adlandırılmaktadır. Ancak üç yasında korku kavramını öğrenen çocukların korkuyla kekelemeye başladıkları sıklıkla görülmektedir. Anlatım bozuklukları yaşayan çocukların dil becerilerini geliştirmek için kaygı ve korkularını bastırmaları için geliştirilen ve pedagoglar eşliğinde düzenlenen terapistler ile tedavilerin yapılması durumudur. Konuşma terapisi, kekemelik, artikülasyon bozluğu yaşayan çocukların terapiler eşliğinde aydınlanmaktadır. Aileler baskı ya da zorlama yoluyla bu tıkanma haline çözüm bulamazlar.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Nelerdir?

Çocukların hayata bakış açıları yetişkinler ile aynı olması düşünülemez bu nedenle kaygı ve korkularını bastırmakta son derece zorlanmaktadırlar. Konuşma terapisi, kekemelik, artikülasyon bozluğu belirtileri olan kişilerin çoğunlukta da çocuklarda görülmesi sebebiyle pedagog tarafından muayene edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada çocuğa kaygı bozukluğu probleminin nasıl yenebileceğini acele etmeden konuşması gerektiği anlatılmak istenir. Bu anlatımlar ise oyunlar eşliğinde ve anne baba gözetiminde yapılır. Çocukların yaşadığı bu durum anne ve baba arasındaki bir gerginlik ya da yükselerek kontrol altına alınamayan seslerin bir uzantısı olduğu düşünülmektedir. Söz konusu nedenler ile destek almak isteyen aileyi anne, baba ve konuşma bozukluğu yaşayan çocuk eşliğinde sohbet ortamıyla tedavi sürecine alınmaktadır. Varsa kardeşler bu terapilere dâhil edilmez.

Dil ve Konuşma Bozuklukları İçin Etkinlikler Nelerdir?

Terapiler eşliğinde çözümlenme yoluna gidilen durumların ilgili pedagog eşliğinde ilerletilmesi gereken ve her çocuk için ya da her takılma sorunu yaşayan çocuklar için farklı gidilmesi gereken birçok yolu olduğu belirtilmelidir. Konuşma terapisi, kekemelik, artikülasyon bozluğu günümüzde sık görülmeye başlanılan çalışan annelerin tahammül yetilerinin kontrol altına alamamaları nedeniyle tetiklendiği görüşünü savunan tezler olsa da henüz ispatlanmış bir durumu değildir. Ancak şu kesin ve nettir ki anne baba arasındaki gerginlik konuşma ya da herhangi bir ses yükseltme olmasına gerek olmadan da çocukların hissedebildikleri unutulmamalıdır. Bu nedenle yetişkinlerin son derece sakin bir süreç ile çocuklarını büyütmeleri ilk olarak yapılması gereken ve en önemli unsur olacaktır. Hemen herkes tarafından belirlenen ve doktorların onayladığı bir yöntem olmaktadır.