6 Aralık 2022

Gelişim geriliği gelişim sürecinin ilk yıllarında sosyal, bilişsel ve dil gelişimlerinde bazı sorunların meydana gelmesi olarak ifade edilebilir. Beyin gelişimi üzerinde yapılan incelemeler neticesinde 0 ila 3 yaş arasında beyin gelişi diğer dönemlerden daha hızlıdır. Bu dönemde çevrenin de beyin gelişimi üzerinde önemli etkisinin olduğu ortaya konur. İlk 3 yaşta bu aksaklıkların meydana gelmesi gelişimin gecikmesine sebep olur. Dil gelişimi ve motor gelişimi gibi durumlar ile ortaya çıkabilecek Gelişim geriliği çocuklarda %16 oranında karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Bu sebeple erken tanı ve erken müdahale önem arz ediyor. Birinci basamak yaşlar bu dönemde kilit rol oynarken sık görüşmeler çocuklar için iyi bir fırsat olacaktır.

Dil Bilişsel Gelişim Geriliği Belirtileri Nelerdir?

Her çocuk farklı ve her çocuk özeldir. Çocukları birbirleri ile kıyaslamak doğru değildir. Belirli ay ve dönemlerde beceriler elde eden çocukların bazılarında Gelişim geriliği söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumun en temel belirtisi konuşmada geriliğin meydana gelmesidir. Sadece gelişim açısından bir gerilik değil, konuşmada meydana gelen aksaklık aynı zamanda çeşitli patolojik sorunların da habercisi olabilir. Yine yürüme, koşma ve tutma gibi aktivitelerde de azalma söz konusudur. Örneğin çocuk oyun anında Legoları yerleştiremiyor olabilir. Dil ve motor gelişimi üzerinde olabilecek bu gerilik sosyal becerilerde de kendini belli edebilir.

Dil Bilişsel Geriliğe Sebep Olabilecek Durumlar

Gelişim geriliği durumunun ortaya çıkmasının pek çok sebebi olabilir. Gebelik esnasında annenin kanamasının olması, tansiyon yükselmesi ya da düşmesi, ilaç ve radyasyona maruz kalması sebebi ile bu durum ortaya çıkabilmektedir. Dış yapı bozuklukları da dil bilişsel geriliğe eşlik edebilir. Erken doğuma ait sorunlar, doğumda oksijensiz kalma durumu ve zor doğum tüm bu durumların başında gelen sebeplerdir. Ayrıca zekada henüz tanımlanmamış çok farklı durumlar bulunmaktadır. Ailedeki gen havuzundan çocuğun aldığı zeka genleri de düşük olabilir. Sosyal, kültürel, ekonomik yoksunluklar gibi çevresel etmenlerden tam olarak bu durumları ayırmak zor olsa da bu tür sebeplerden dolayı dil bilişsel gerilik meydana gelebiliyor.