6 Aralık 2022

Çocukların evde yapabilecekleri hareketli aktiviteler her zaman merak edilen konular arasındadır. Bunun nedeni de çocukların eğlenmek ve hareket etmek istemeleridir. Bu aşamada ise anne ve babalara büyük işler düşmektedir. Aslında bu aktivitelerin anne ve babaların üzerine de olumlu etkilerinin olduğu söylenebilir. Çünkü gün içerisinde anne ve babalar birçok farklı stres yaşamaktadırlar. Çocukları için hazırlayacakları aktiviteler ile de biraz rahatlayabilirler.

Anne ve babaların evde kolay bir şekilde hazırlayabilecekleri birçok farklı aktiviteler arasında bulunanlar ise aşağıda yer almıştır:

  • Şişelerden labut yapılan bowling oyunu
  • Saklambaç
  • Çamaşır sepeti kullanılarak oynan basketbol oyunu
  • Heykel olma oyunu
  • Hayvan taklidi yapma oyunu

Çocukların Evde Yapabilecekleri Hareketli Aktivitelerin Yararları

Çocukların evde yapabilecekleri hareketli aktiviteler çocukların ruhsal ve fiziksel sağlıklarını olumlu yönde etkilemektedir. Çünkü bu aktiviteler ile çocuklar pasif kalmayacak ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan obezite sorunun oluşmasına engel olacaktır.

Çocukların evde yaptıkları aktivitelerde anne ve babalar da etkin bir şekilde rol alacaktır. Bu ise çocukları psikolojik açıdan olumlu etkileyecektir ve anne ve baba ile geçirilen zamanlar onları oldukça mutlu edecektir.

Bu şekilde psikolojik anlamda iyi olan çocuklar kendilerini değerli hissedecektir ve ilerideki okul, iş ve toplumsal alanlarda başarı sağlayacakları düşünülmektedir.

Çocukların En Sevdiği Hareketli Aktiviteler

Çocukların evde yapabilecekleri hareketli aktiviteler çocukların ve anne ve babaların hayal gücüne kalmıştır. Yani yapılabilecek aktiviteler birçok farklı şekillerde olabilmektedir ancak daha önceden yapılmış ve çocuklar üzerinde de olumlu yönde etkileri olan aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktiviteler arasında anne ve babayla açılan bir müzik ile beraber dans etmek de yer almaktadır. Bu aktivite öncelikle anne ve baba ile beraber yapıldığı için çocukları mutlu edecektir. Bunun yanı sıra ise çocukların evde daha hareketli olmalarını sağlayacaktır.

Evde bulunan pet şişelerden yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Bu aktiviteler arasında ise çocukların ilgi gösterdiği bowling oyunu ilk göze çarpan tercihtir. Bu oyunun hazırlanmasında ise sadece pet şişe ve top kullanılmaktadır. Kolay bir şekilde hazırlanan bu oyun da çocukları mutlu eden aktiviteler arasındadır.