Kurum 2001 yılında Mustafa YAMAN ve Ünzile YAMAN ortaklığında Yaman Bilgisayar Kreş Kulüp İnş. Yapı Mal. Tur. Gıda San. Tic. LTD. Şirketi olarak  T.C. Başbakanlığı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Özel Şirinler Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi adı altında kurulmuştur.

2003 yılında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Özel Yaman Şirinler Özel Eğitim İlköğretim Okulu ve Özel Yaman Şirinler Özel Eğitim Kursu adı altında eğitim ve öğretime devam etmiştir.

Bugün Yaman Şirinler Özel Eğitim Merkezi ve Yaman Şirinler Konuşma Merkezi olarak iki farklı binada, Eğitim Programlarımız için oluşturulmuş modern sınıflar ve bütün teknolojik yeterliliklere sahip terapi odalarımızda, her biri alanında deneyimli yüzün üzerinde eğitimci ve terapist kadromuz ile her türlü engelli birey modeline yönelik destek ve eğitim vermekteyiz.

Yaman Şirinler Özel Eğitim ve Konuşma Merkezi tüm terapi ve eğitim programları konularında seçkin ve alanında deneyimli personelleri ile 2001 yılından bu yana Özel Eğitim alanında Türkiyenin seçkin ve önde gelen kurumları arasında yerini almıştır.

Ayrıca uzman psikologlarımız tarafından ailelerimize ve öğrencilerimize psikolojik destek sağlamaktayız.

MİSYONUMUZ

Milli eğitim sisteminin genel amaçları ve temel ilkeleri doğrultusunda yasa, yönetmelik, genelge vb. mevzuatların uygulanması ve geliştirilmesi çerçevesinde, etik değerlerden ödün vermeden bireylerin/çocukların haklarını gözeten; gereksinimlerini, istek ve beklentilerini karşılayan; erişilebilir, kesintisiz ve güvenilir özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini en üst düzeyde sunan bir kuruluş olmaktır.

Engelli ve özürlü bireylerin zihinsel, bedensel, otistik, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, okul çocuklarının uyum sorunları, dil ve konuşma bozuklukları, işitme ve konuşma bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları vb. olan bireylere eğitim programları hazırlamak, fiziksel ve teknik donanımları kullanarak uygulamak; anne-babaları problem hakkında bilgilendirmek; psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermek; dinamik bir ekip çalışması ile çocukların ve ailerin beklentilerini karşılayan hizmetleri en üst düzeyde tutmak hedefimizdir.

VİZYONUMUZ

Özel Yaman Şirinler Özel Eğitim Kursu ve Okulu olarak eğitim sistemlerindeki yeniliklere ve gelişmelere açık; çağımızın gerektirdiği bilgi, beceri ve davranış özeliklerini yansıtan; teknolojiyi en etkin kullanarak Türkiye’ de ve dünyanın öteki ülkelerindeki benzer kurumlarla yarışacak düzeye ulaşmış elit bir kurum olmak birincil amacımızdır.

Farklı gelişen bireylerin eğitiminde, özel eğitimin evrensel ilkelerini hedefleyerek programlar geliştirme, çağımızın gerektirdiği fiziki ve teknik donanımlarla, zengin içerikli ve çok çeşitli araçlarla programları uygulamaktır.
Özel eğitim gereksinimi olan bireylerin öğrenim görme ve öğrenme haklarından yararlanmalarına, maddi ve manevi varlıklarını geliştirmelerine elverişli ortamı sağlamak için faaliyette bulunmaktır.

Özel gereksinimli bireylerin bilişsel, dil, kas, sosyal-duygusal, öz bakım ve günlük yaşam becerilerinde bağımsız düzeye gelebilmeleri için özel eğitim ilkeleri ve teknikleri doğrultusunda, bireysel farklılıklara uygun eğitim ortamları hazırlayan, bireyin özelliğine göre özel materyaller geliştirip, yetersizliklerine göre yeni programlar üreten, alanında iddialı bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olabilmektir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetinde güven, saygınlık, öğrenci/çocuk ve aile memnuniyeti temel ilkesiyle hareket eden; çalışanlarıyla bütünleşmiş; kurumsal kimliği ile de önde olan örnek bir kuruluş olmak;yüksek standartlı, kaliteli hizmet vererek en üst düzeyde yer almaktır.